The Claypool Lennon Delirium - South of Reality (2019)

9/10
Zpočátku šlo o projekt, jímž Les Claypool a Sean Lennon pouze vyplňovali díru ve svých plánech, když si jejich domovské kapely Primus resp. The Ghost of a Saber Tooth Tiger dávaly pauzu. Svedlo je dohromady společné turné obou formací a také vášeň pro barvitý, instrumentálně i kompozičně propracovaný a zároveň kosmicky střelený psychedelický rock. Jejich debut z roku 2016 Monolith of Phobos v lecčems připomínal barrettovskou éru Pink Floyd. O rok mladší EP Lime and Limpid Green prostřednictvím čtyř coververzí k přiznaným inspiracím připojilo King Crimson nebo The Who, otázku, zda bude The Claypool Lennon Delirium spoluprací jednorázovou či vytrvalejší, však nezodpovědělo.
To, že se semínka zasetá na měsíci Phobosu, ujala a mají se k světu, je jasné až teď. A album South of Reality svého předchůdce dokonce překonává. Především se vyrovnaly role. Zatímco dříve byla patrná Claypoolova dominance, nyní má Lennonův vklad podstatně větší váhu a zároveň jsou oba přístupy provázanější. Z každé z devíti skladeb lehce vyčteme, kdo je jejím "pánem": kratším Claypoolovým dominuje charakteristicky neposedná basa a autorův pitvořivý vokál, ty Lennonovy jsou delší a košatější, důraz se přesunuje ke zpěvnosti s melodickým cítěním, v němž nelze přeslechnout Seanovu rodinnou anamnézu. Oba typy písní se navíc na albu střídají s důslednou pravidelností. Přesto nejde o jízdu po dvou oddělených kolejích. Nápady jednoho organicky vplouvají na výsostné území druhého a ve všudypřítomném psychedelickém oparu se navzájem doplňují gejzírem aranžérských fines. Jedna kolej, jedna vlaková souprava, pouze naklánějící se na tu či onu stranu ve vytříbené rovnováze.
Sean Lennon přiznává, že na začátku jejich spolupráce měl z technicky bravurního basáka značný respekt. Na South of Reality nejen, že už po nějakém ostychu není stopy, ale troufám si říct, že Lennonovy písně, především obě dvoudílné suity Blood and Rockets a Cricket Chronicles Revisited, jsou vrcholem nahrávky. První z nich s beatlesovskou melodií přibližuje tragický i groteskní osud Jacka Parsonse, průkopnického raketového inženýra a okultisty v jednom, zatímco druhá se nese v lehce orientálním duchu a varuje před nadměrnou až zvrácenou závislostí společnosti na farmaceutických výrobcích.
O zajímavé náměty celkově není nouze. Píseň Boriska pojednává o ruském chlapci Borisi Kiprijanovičovi nadaném mimořádným intelektem a znalostmi o vesmíru, které podle vlastních slov načerpal v minulém životě na Marsu. Easily Charmed By Fools je zase o tom, jak snadno podléháme charismatickým demagogům. Svět bizarních osudů a fantazií "na jih od reality" se prolíná s přesným společensko-kritickým zacílením a s hudbou je to podobné. Psychedelicky rozevlátá i aranžérsky precizní, poťouchlá i melodicky klenutá. Les Claypool a Sean Lennon, kteří si opět sami obstarali veškerou instrumentaci i produkci, křísí klasickou psychedelii s takovou samozřejmostí a invencí, že padesát let starý styl zní v jejich podání jako ten nejčerstvější trend.
tracklist:
1. Little Fishes
2. Blood and Rockets: Movement I - Saga of Jack Parsons
Movement II - Too the Moon
3. South of Reality
4. Boriska
5. Easily Charmed by Fools
6. Amethyst Realm
7. Toady Man's Hour
8. Cricket Chronicles Revisited: Pt. 1 - Ask Your Doctor
Pt. 2 - Psyde Effects
9. Like Fleas