Johanna Juhola - Fantasiatango (2010)

17.07.2023

8/10

Tango i akordeon jsou dnes už neodmyslitelnou součástí finské hudební tradice. Že se i po téměř sto letech tohle trochu nepravděpodobné a přesto životaschopné spojení dosud "neochodilo", dokazuje na svém druhém albu absolventka Sibeliovy akademie Johanna Juhola. Název Fantasiatango je velmi příznačný, protože přístup této hudebnice k žánru i nástroji má daleko ke konzervativní zatuhlosti i k akademické upjatosti. Její hra není až tak zvukově radikální a experimentující jako u kolegy Kimmo Pohjonena, přesto dostatečně otevřená a invenční. Vášeň a osudovost, příznačné pro původní argentinské tango, nahrazuje Juhola především hravostí a bezstarostností, s níž nerespektuje žánrová klišé.

Album je čistě instrumentální a Johanna na něm vedle akordeonu tu a tam rozezní i koncertní křídlo, claviolu nebo zvonkohru, které zvukové spektrum výrazně obohacují třeba ve skladbě Ullakon asukkaat, evokující díky nim jakési snové rojení zapomenutých hraček. Z doprovodných hudebníků vyniká kytarista Roope Aarnio, jehož kočkování se s dominantním akordeonem zdobí skotačivou Keskikesän karkelo, ale nepřeslechnutelný je i v zádumčivých skladbách Viimeinen kojootti a Downshifting, stejně jako v závěrečné idylické Matkailu avartaa. V titulním, nebezpečně chytlavém Fantasiatangu se blýskne mladá finská klavíristka a skladatelka Milla Viljamaa, rozverně taneční kousek Happihumppa zase energicky pošťuchují housle klasicky vzdělaného Pekky Kuusista. Kromě toho většinu skladeb rytmicky zdůrazňují elektronické beaty Tuomase Norvia, které nejen že neruší, ale svou perkusivní lehkostí a zdobností účelně podtrhávají přirozený tep skladeb.

Po Kimmo Pohjonenovi a Marii Kalaniemi tu tedy máme další výraznou, invenční a mezinárodně úspěšnou finskou akordeonistku. Její stylová vazba na tango jí nijak nebrání ve výrazovém rozletu. Ve skladbě Carlos sice s vkusně odměřenou dávkou nostalgického sentimentu skládá poklonu titánovi argentinského tanga Carlosi Gardelovi, čímž stvrzuje úctu k žánrovým kořenům. Bere je však pouze jako východisko, z něhož podniká nevázané výlety do všech stran a cestou nasává impulzy i z bohatého finského folklóru. Limituje ji pouze vlastní fantazie.


tracklist:

  1. Ontuvan jalan tango
  2. Viimeinen kojootti
  3. Fantasiatango
  4. Keskikesän karkelo
  5. Ullakon asukkaat
  6. Carlos
  7. Tango-San
  8. Downshifting
  9. Happihumppa
  10. Tango 4
  11. Matkailu avartaa