Magazine - Rays & Hail 1978-1981 (1987)

9/10
Sestavit reprezentativní best of kapely s tak přehlednou a stručnou diskografií, jakou mají Magazine, není až tak složité. Také v otázce, které skladby z jejich původně pětiletého funkčního období jsou zásadní a které méně, panuje víceméně shoda v táboře odborníků i fanoušků. Kompilace Rays & Hail 1978-1981, kterou k desetiletému výročí založení skupiny vydali Virgin Records, tudíž asi ani nemohla zklamat a úlohu shrnující vizitky jednoho z nejvýznamnějších post-punkových souborů plní příkladně.
Shodně po čtyřech písních vybrali sestavovatelé z prvních tří alb, zatímco to čtvrté a na dlouho poslední, na němž už Magazine po odchodu kytaristy Johna McGeocha začínali tápat, zastupuje jediný song. Soupisku pak doplňuje ještě ukázka z živého alba Play v podobě skladby Parade, jejiž studiová verze pochází z debutu Real Life. Sympatické je, že výběr nejde primárně po singlovém materiálu, ostatně manchesterský kvintet ani nebyl typickou žebříčkovou kapelou. Klasiky typu Shot by Both Sides nebo A Song from Under the Floorboards samozřejmě nemohou chybět, místo některých tanečněji laděných singlů z pozdější doby však dostaly přednost písně, které lépe reprezentují novátorství Magazine, jako jsou Motorcade, Permafrost nebo You Never Knew Me.
Díky tomu výběr nabízí konzistentní a věrné svědectví o přínosu skupiny. Ačkoli nezpochybnitelným lídrem byl zpěvák, skladatel a textař Howard Devoto, o svébytný zvuk uskupení se velkou měrou zasloužil také klávesista Dave Formula. Jeho syntezátory, podpírané vynalézavou baskytarou Barryho Adamsona, dodávaly skladbám dramatičnost, zneklidňující chladné nálady, kterými Magazine volně navazovali na proto-new romance estetiku Bowieho alba Low. Na druhou stranu písně jako Rhythm of Cruelty nebo Because You're Frightened jasně deklarují, že kapela ani s rostoucím podílem klávesových nástrojů dlouho neztrácela punkovou břitkost.
Na tom, že mezi oběma póly panovala inspirativní, jiskřivá rovnováha, měl zase velký podíl vynalézavý a vlivný kytarista John McGeoch. A právě s jeho přestupem ke konkurenčním Siouxsie and the Banshees v roce 1980 se kreativní motor kapely fatálně zadrhnul. Poté, co jej na posledním albu Magic, Murder and the Weather krátce nahradil Ben Mandelson, Devoto skupinu rozpustil a zatímco jeho spoluhráči se rozprchli na jiné, často neméně významné štace, on sám na dlouhá léta hudební scénu zcela opustil. V letech 2009-2011 ještě došlo k reunionu (bez mezitím zesnulého McGeocha), korunovanému i zdařilou studiovou deskou, nicméně podstatnější zůstává odkaz jejich rané tvorby, z něhož těžil nespočet rockových hudebníků od The Smiths přes Pulp až po Radiohead. Album Rays & Hail 1978-1981 je pro seznámení s ním ideálním zprostředkovatelem.
tracklist:
- Shot by Both Sides
- Definitive Gaze
- Motorcade
- The Light Pours Out of Me
- Feed the Enemy
- Rhythm of Cruelty
- Back to Nature
- Permafrost
- Because You're Frightened
- You Never Knew Me
- A Song from Under the Floorboards
- I Want to Burn Again
- About the Weather
- Parade