Peter Tosh - Mama Africa (1983)
8/10
Často až přehnaně glorifikovaná osobnost Boba Marleyho vrhá na celý žánr reggae tak mocný stín, že v něm pro většinu posluchačů, kteří jamajskou hudbu cíleně nesledují, každé jiné jméno beznadějně tone. Přitom pro vývoj žánru stejně důležitých, i když méně komerčně úspěšných muzikantů, je celá řada. Peter Tosh, který svou kariéru začínal právě po Marleyho boku, je rozhodně jedním z nich. Dodnes se diskutuje o tom, který z těch dvou vlastně v dobách spoluúčinkování ve skupině The Wailers udal zásadnější impuls přetvářející ska a rocksteady v nový hudební tvar nazvaný reggae. Právě pocit nedoceněnosti vedl Toshe v roce 1974 k odchodu na sólovou dráhu, která se sice neleskla zdaleka takovým hvězdným třpytem jako ta Marleyova, přesto mu v panteonu stylotvorných reggae klasiků zajistila pevné místo.
Album Mama Africa představuje po umělecky hubenějších letech Toshův pozdní majstrštyk. Na jeho úspěchu měla svůj nesporný podíl účast muzikantské smetánky, která zpěvákovi kryla záda a v níž nechyběla legendární rytmická sekce Sly Dunbar a Robbie Shakespeare nebo vokální trio The Tamlins. Nemalé zásluhy je třeba přiznat i spoluproducentovi Chrisovi Kimseymu, dlouholetému spolupracovníkovi Rolling Stones, s nimiž Tosh dlouhodobě udržoval vřelé vztahy. Ten dohlédl na plný, prokrvený zvuk a barevné aranže, v nichž vynikají zejména parádní dechařské výstupy nebo kytara Donalda Kinseyho.
Největším trumfem jsou však samozřejmě písně samotné. Už pro The Wailers kdysi Peter Tosh skládal zásadní hity a jeden z nich, píseň Stop That Train, oprášil právě na tomto albu. Jeho autorská potence ovšem s léty nijak nevyschla, jak dokazují neméně chytlavé novinky Mama Africa, Not Gonna Give It Up (v obou zaznívá obligátní rastafariánský stesk a obdiv k africké pravlasti), Glass House nebo Peace Treaty. Mistrovsky si poradil i s vypůjčeným materiálem v podobě přepracované rock'n'rollové klasiky Johnny B. Goode od Chucka Berryho, pro jejíž potřeby také nepatrně zdrsnil svůj pěvecký výraz.
Prvotřídní songy ruku v ruce s precizními muzikantskými výkony podepřenými nablýskanou ale nepřešlechtěnou produkcí tak dávají dohromady jednu z Toshových nejlepších nahrávek. Hudební svět už tou dobou reggae dávno vstřebal jako svou nedílnou součást a na místo otců zakladatelů proudily zástupy mladých dravců rozvíjejících jejich odkaz v modernějších odnožích jako dub nebo dancehall. Díky deskám jako je Mama Africa se však ani tradiční pohled na věc v tomto kvasu neztrácel.
tracklist:
1. Mama Africa
2. Glass House
3. Not Gonna Give It Up
4. Stop That Train
5. Johnny B. Goode
6. Where You Gonna Run
7. Peace Treaty
8. Feel No Way
9. Maga Dog