Tinariwen - The Radio Tisdas Sessions (2001)

8/10
První mezinárodně distribuované album bylo z hlediska celosvětového uznání pro malijské Tinariwen bodem nula, ale svoje nejdivočejší léta už měli v roce 2001 dávno za sebou. Založení kapely v utečeneckém táboře v Libyi, vojenskou průpravu v Kaddáfího službách, aktivní účast v povstání Tuaregů ze severního Mali začátkem 90. let. Kdyby ty zážitky nebyly tak drsné, mohly by být terčem závisti mnohých rebelsky se tvářících rockerů, protože naplnily jejich hudbu nezpochybnitelnou autenticitou.
Teď tedy přišel čas sklízet plody. Pod producentským dohledem milovníka saharské hudby Justina Adamse a francouzské skupiny Lo'Jo (ta se o představení kapely světu zasloužila nejvíc) nahráli Tinariwen v prostorách severomalijského Radia Tisdas své první CD. A pak už se kostky domina daly do pohybu. Další a další odborníci a muzikanti byli okouzlení jejich pouštním blues, šuškanda se rozrůstala a následující album Amassakoul už si kupovaly davy posluchačů po celém světě.
V porovnání se svými úspěšnějšími následovníky působí debut méně hřmotně a energicky. Mnohakrké spřežení kytar se vzájemně proplétá se soustředěnou ohleduplností, perkuse tiše předou své hypnotické vzory a střídající se sólové a sborové hlasy nad tím klenou teskné melodie o kráse pouště a bolestech života. Možná teprve častější styk s okolním hlučným světem zintenzivnil elektrický žár jejich blues. Tady zatím vykládají karty trochu ostýchavě, ale výsledek je stejně omamný. V syrovější verzi a s mírně pozměněným názvem tu najdeme i neodolatelně zpěvnou skladbu Matadjem Yinmixan zdobící album Aman Iman z roku 2007 a závěr nahrávky patří krátkému živému záznamu ze slavného Festivalu v poušti, který měl pro rostoucí popularitu Tinariwen rovněž nemalý význam.
tracklist:
1. Le Chant Des Fauves
2. Nar Djenetbouba
3. Imidiwaren
4. Zin Es Gourmeden
5. Afours Afours
6. Tessalit
7. Khedou Khedou
8. Mataraden Anexan
9. Bismillah
10. Tin-Essako (Live)